obuwie górskie

Obuwie górskie – czy tylko w góry?

Obuwie górskie – nie tylko w góry!

Sezon urlopowy trwa i zapewne wielu z nas wybierze odpoczynek w górach. W przeciwieństwie do wakacji nad morzem wymagać to będzie dużej aktywności fizycznej i to w niecodziennych warunkach. Jakie obuwie górskie wybrać, aby spędzić ten czas bezpiecznie? Buty militarne czy buty do biegania?

Obuwie turystyczne góry

Pogoda w górach lubi zaskakiwać, ciężko więc przewidzieć, z jakimi warunkami przyjdzie nam się zmierzyć. W dodatku trasy turystyczne różnią się od siebie. W takim wypadku nie sprawdzą się buty odkryte ani trampki z płaską podeszwą. Nie jest to wytrzymałe obuwie i łatwo się w nich poślizgnąć, co może prowadzić do poważnych kontuzji. Dlatego wybierając się w góry najlepiej zainwestować w buty trekkingowe. Zadbają one o stabilizację kostki i ochronę całej stopy przed ostrymi kamykami, na które w górach łatwo się natknąć. Obecnie dużo producentów tego obuwia wykorzystuje technologie, które maksymalnie zwiększą nasze bezpieczeństwo, do takich wynalazków należy na przykład podeszwa vibram. Jest to specjalnie wyprofilowana, gumowa podeszwa, która gwarantuje maksymalną przyczepność do gruntu, bez względu na warunki pogodowe. Dzięki czemu nie poślizgniemy się nawet podczas deszczu, kiedy w górach bywa naprawdę ślisko.

Zakup butów trekkingowych w góry

Kupując buty trekkingowe warto zwrócić też na materiał, z którego jest wykonana cholewka. Dobrze się tutaj sprawdzi skóra, która jest odporna na działanie wody. Przy systematycznej konserwacji będzie nam służyć przez wiele lat. Obecnie dużo producentów tworzy też obuwie górskie z materiałów syntetycznych, co również jest dobrym rozwiązaniem. W przeciwieństwie do skóry takie buty są oddychające i lekkie, co zapewnia stopie maksymalny komfort noszenia. Przy odpowiedniej impregnacji będą też wytrzymałe mechanicznie.

Na co zdecydować się?

Wybierając obuwie górskie, warto uwzględnić rodzaj terenu, porę roku i warunki z jakimi przyjdzie nam się zmierzyć. Dzięki temu będzie można spędzić czas komfortowo, ale także bezpiecznie. Po powrocie jednak nie musimy odkładać ich na dno szafy, ponieważ jest to bardzo wygodne obuwie. Obuwie, które sprawdzi się również w innych okolicznościach. Z powodzeniem możemy używać ich jako zamiennik czegoś takiego jak obuwie myśliwskie.